Festival novih energija 2026. biće održan od 21. do 24. jula na Novom naselju, a i ove godine okupiće decu, mlade i njihove roditelje kroz raznovrstan program posvećen edukaciji, kreativnosti, druženju i kvalitetnom provođenju slobodnog vremena.
Program se svakodnevno održava od 19.30 do 20.30 časova na prostoru Mesne zajednice „Gavrilo Princip“, odnosno na igralištu u Ulici Vladike Ćirića, u blizini crkve na Novom naselju.
Manifestacija nosi slogan „Zaštitimo našu decu“, a cilj joj je da kroz radionice, tribine i interaktivne sadržaje podstakne razvoj talenata, kreativnosti, timskog duha i društvene odgovornosti kod najmlađih.
Organizatori ističu da je Festival nastao iz potrebe da se deci i mladima ponude kvalitetni sadržaji u vremenu ubrzanog načina života i sve većeg uticaja digitalnih tehnologija. Kroz različite aktivnosti učesnici imaju priliku da razvijaju znanja i veštine, upoznaju nove oblasti interesovanja, učestvuju u edukativnim radionicama i usvajaju vrednosti poput humanosti, solidarnosti i međusobnog poštovanja.
Poseban segment programa čine edukativne tribine namenjene roditeljima i mladima, na kojima će biti reči o značaju pravilnog razvoja dece, organizaciji slobodnog vremena, komunikaciji i zdravim životnim navikama.
Prema podacima organizatora, u dosadašnjim izdanjima Festivala učestvovalo je više od 5.000 dece, manifestaciju je posetilo preko 10.000 građana, dok je realizovano 16 humanitarnih akcija, čime je ovaj događaj postao prepoznatljiv kao jedna od značajnijih porodičnih manifestacija u Novom Sadu.
Festival novih energija organizuju Klub maneken Novi Sad i Mesna zajednica „Gavrilo Princip“, uz podršku Uprave za kulturu Grada Novog Sada. Autor projekta je Tibor Lato.






