Mađarska kompanija MOL Group podnela je zahtev američkom regulatoru OFAC za produženje roka od 30 dana kako bi se okončali pregovori o kupovini većinskog ruskog udela u srpskoj naftnoj industriji NIS.

Kako je saopšteno iz Ministarstva rudarstva i energetike, zahtev je upućen u trenutku kada ključni rok ističe 6. juna, dok se istovremeno vodi intenzivan proces između MOL-a i Gaspromnjefta oko potencijalne transakcije.

Ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je informacija o zahtevu potvrđena i na sastancima u Sankt Peterburgu, uz ocenu da postoji jasna volja mađarske strane da se pregovori nastave i dovedu do rešenja.

Ona je navela i da NIS očekuje dodatno produženje operativne licence koja ističe sredinom juna, kako bi se obezbedio nesmetan rad rafinerije i stabilno snabdevanje tržišta derivatima.

U međuvremenu, NIS nastavlja preradu nafte i funkcionisanje u okviru postojećih licenci, dok država, prema navodima ministarstva, koristi fiskalne i interventne mere kako bi ublažila pritiske na domaće tržište goriva.

Proces preuzimanja ruskog udela u NIS-u odvija se u okviru sankcionog režima SAD uvedenog u oktobru 2025. godine, zbog strukture vlasništva kompanije. Zbog toga je svaka transakcija uslovljena odobrenjem američkih institucija.

Prethodni rok za završetak pregovora bio je 22. maj, ali zbog složenosti dogovora i regulatornih uslova, proces je već jednom produžavan.

M. T.