Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država neće dozvoliti da Naftnu industriju Srbije preuzme kompanija bez iskustva u energetskom sektoru, komentarišući ponudu biznismena Ranka Mimovića za kupovinu ruskog kapitala u NIS-u, prenosi Nedeljnik. Istovremeno, potvrdio je da se pregovori sa mađarskim MOL-om nastavljaju i da bi rasplet mogao da usledi već naredne sedmice.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država neće podržati pokušaj kupovine većinskog ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije od strane kompanije povezane sa Rankom Mimovićem, ocenivši da je reč o neozbiljnoj ponudi iza koje, kako tvrdi, postoje i širi politički interesi.

Komentarišući navode koje je objavio Rojters, prema kojima je Mimovićev konzorcijum ponudio dve milijarde evra za preuzimanje udela Gaspromnjefta i Gasproma u NIS-u, Vučić je rekao da „Srbija mora da vodi računa o strateškim interesima i energetskoj stabilnosti“.

„Ne može neko ko se nikada nije bavio tim poslom da kupi kompaniju od strateškog značaja. Ili će doći ozbiljan partner koji zna kako se upravlja energetskim sistemom ili država neće dati saglasnost“, rekao je Vučić.

On je naveo da pregovori o budućnosti NIS-a ulaze u završnu fazu i da su trenutno otvorene četiri do pet spornih tačaka između zainteresovanih strana. Prema njegovim rečima, Srbija pokušava da očuva dobre odnose i sa ruskom i sa mađarskom stranom, ali i da zaštiti domaće interese u trenutku pojačanih međunarodnih pritisaka.

Vučić je podsetio da američka kancelarija OFAC očekuje rešavanje pitanja vlasništva nad ruskim kapitalom u NIS-u do 22. maja, što dodatno povećava pritisak na sve učesnike pregovora.

„Ovo traje već godinu i po dana. Svake nedelje razgovaramo sa različitim stranama kako bismo sačuvali energetsku stabilnost zemlje i pronašli održivo rešenje“, rekao je predsednik Srbije.

Govoreći o Mimovićevoj ponudi, Vučić je sugerisao da iza cele inicijative možda stoje i određeni međunarodni interesi, ali nije želeo da iznosi detalje.

U fokusu pregovora ostaje mađarski MOL, koji već mesecima vodi razgovore o mogućem preuzimanju ruskog udela u NIS-u, dok država Srbija paralelno razmatra mogućnost povećanja sopstvenog vlasničkog učešća u kompaniji.

M. T.