Redovno zasedanje Sabora Srpska pravoslavna crkva počelo je danas svečanom arhijerejskom liturgijom u Hram Svetog Save, koju je, uz sasluženje brojnih episkopa i u prisustvu velikog broja vernika, služio patrijarh srpski Porfirije.

Svečani početak najvišeg crkvenog sabranja SPC obeležen je tradicionalnim „prizivom Duha Svetoga“ u kripti Hrama Svetog Save, nakon čega je označen početak ovogodišnjeg zasedanja Sabora, koje okuplja arhijereje iz Srbije, regiona i dijaspore.

Tokom liturgije besedio je episkop Ilarion, koji je pozvao arhijereje na jedinstvo, međusobnu ljubav i zajedničku molitvu, ističući da su „svima potrebni jedni drugi“ i da se snaga crkve nalazi u sabornosti i veri.

„Potrebno je da se molimo jedni za druge, da jedni druge volimo i da blagodat Duha Svetoga bude ona koja će nas nadahnuti za jevanđeljsko delo“, poručio je Ilarion u obraćanju okupljenima.

Liturgiji su prisustvovali brojni episkopi SPC iz zemlje i sveta, među kojima su mitropolit banatski Nikanor, nemački Grigorije, raško-prizrenski Teodosije, australijsko-novozelandski Siluan, švajcarski Andrej, kao i arhijereji iz Severne i Južne Amerike, Australije i evropskih eparhija.

Radni deo Sabora počeće sutra u kripti Spomen-hrama na Vračaru, pod predsedavanjem patrijarha Porfirija. Prema ustaljenoj proceduri, arhijereji će najpre usvojiti dnevni red, nakon čega će razmatrati izveštaje o radu eparhija, crkvenih ustanova, obrazovnih i duhovnih institucija SPC.

Očekuje se da će tokom zasedanja biti otvorena i pitanja života crkve u zemlji i rasejanju, položaja vernika na Kosovu i Metohiji, kao i izazova sa kojima se SPC suočava u savremenim društvenim i međunarodnim okolnostima.

M. D.