Na Rumenačkom putu, u blizini kružnog toka i kompleksa Tehničko-putničke stanice, počeli su radovi na uređenju novog železničkog stajališta koje bi Novom Sadu trebalo da donese brži, funkcionalniji i pristupačniji železnički saobraćaj. Projekat obuhvata izgradnju pristupnih puteva, pešačko-biciklističkih staza i parking prostora, a završetak radova najavljen je za kraj septembra.

Radovi na prostoru budućeg železničkog stajališta Tehničko-putnička stanica (TPS) označili su početak nove faze razvoja železničke infrastrukture u Novom Sadu. Na lokaciji uz Rumenački put trenutno se uređuju pristupne saobraćajnice, pešačke i biciklističke staze, kao i prateći parking prostor koji će omogućiti lakši pristup putnicima.

Prema najavama izvođača i nadležnih institucija, novo stajalište trebalo bi da bude u funkciji do kraja septembra, čime bi Novi Sad dobio još jednu važnu tačku u železničkom sistemu grada.

Novo stajalište za brže povezivanje grada

Planirano je da novo železničko stajalište omogući građanima jednostavniji pristup brzim vozovima na relaciji Beograd–Subotica, ali i da rastereti postojeće kapacitete železničkog saobraćaja u gradu.

Poseban značaj projekta ogleda se u činjenici da će TPS postati važna alternativa za putnike, naročito u periodu intenzivnog razvoja železničke mreže i rekonstrukcije postojećih staničnih kapaciteta.

Kako su ranije naveli gradski zvaničnici, paralelno sa ovim projektom radi se i na uređenju staničnih krila A i D glavne železničke stanice, što bi dugoročno trebalo da doprinese stabilizaciji železničkog saobraćaja u Novom Sadu.

Fokus na bezbednom pristupu putnika

Jedan od ključnih segmenata projekta jeste izgradnja pešačko-biciklističke infrastrukture, koja će omogućiti bezbedniji dolazak putnika do stanice. Uz novu stazu planirano je i saobraćajno priključenje na Rumenački put, kao i izmeštanje postojeće mreže elektronskih komunikacija u zoni radova.

Izvođač radova je kompanija „Extra-Auto Transport“ iz Vrbasa, a rok za završetak radova definisan je za 22. septembar ove godine.

Železnica ponovo u fokusu razvoja grada

Otvaranje novog železničkog stajališta dolazi u trenutku kada se železnički saobraćaj u Srbiji sve intenzivnije razvija kroz modernizaciju pruga i uvođenje brzih vozova. Novi Sad, kao jedno od najvažnijih saobraćajnih čvorišta u zemlji, time dobija dodatnu infrastrukturu koja bi trebalo da unapredi svakodnevni prevoz građana i povezanost sa drugim gradovima.

Novo stajalište na Rumenačkom putu trebalo bi da poveže severni i zapadni deo grada sa železničkim sistemom, ali i da doprinese boljoj integraciji biciklističkog i javnog prevoza, što je jedan od važnijih urbanističkih ciljeva savremenih evropskih gradova.

Ukoliko radovi budu završeni u predviđenom roku, građani bi već ove jeseni mogli da koriste novo železničko stajalište kao jednu od ključnih tačaka budućeg razvoja javnog prevoza u Novom Sadu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Žarko Mićin (@zarkomicin)

 

M. T.