Predsednik Rumunije Nikušor Dan i predsednik Poljske Karol Navrocki dočekali su danas u predsedničkoj palati Kotročeni šefove delegacija učesnica 11. samita Formata Bukurešt 9, na kojem su glavne teme jačanje istočnog krila NATO-a, transatlantska bezbednost i nastavak podrške Ukrajini.
Na samitu učestvuju lideri država članica istočnog i nordijskog krila Alijanse, kao i visoki predstavnici SAD i Ukrajine. Među učesnicima su i generalni sekretar NATO Mark Rute, predsednici Litvanije, Estonije, Letonije, Češke, Slovačke, Finske i Danske, kao i predstavnici Švedske, Norveške, Islanda i Mađarske.
U Bukurešt je doputovao i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, koji će učestvovati u razgovorima posvećenim regionalnoj stabilnosti i nastavku vojne i političke podrške Kijevu.
Prema saopštenju rumunske predsedničke administracije, ovogodišnji samit održava se u trenutku pojačanih bezbednosnih izazova u Evropi, uz naglasak na potrebu većeg doprinosa država članica kolektivnoj bezbednosti i jačanju saradnje unutar NATO-a.
Program samita obuhvata plenarnu sednicu i radni ručak lidera, nakon čega bi trebalo da bude usvojena zajednička deklaracija. Završnu konferenciju za medije održaće Rumunija i Poljska kao kopredsedavajuće formata, zajedno sa generalnim sekretarom NATO-a.
Format B9 osnovan je 2015. godine na inicijativu Rumunije i Poljske, sa ciljem koordinacije stavova država istočnog krila NATO-a u vezi sa regionalnom bezbednošću i odbrambenom politikom Alijanse. Rumunija je domaćin samita po četvrti put od osnivanja ovog formata.



