Španske vlasti i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) privode kraju evakuaciju putnika sa kruzera „Hondius“ na Tenerifima nakon pojave hantavirusa, dok je potvrđeno pogoršanje stanja jedne od zaraženih putnica iz Francuske.

Španska vlada i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) planiraju da završe iskrcavanje svih putnika sa kruzera „Hondius“, nakon izbijanja hantavirusne infekcije tokom putovanja broda preko Južnog Atlantika, saopštili su zvaničnici.

Prema planu, preostale grupe putnika biće prevezene avionima u Holandiju i Australiju, dok će brod nakon toga otploviti ka Roterdamu sa oko 30 članova posade, gde će biti sprovedena kompletna dezinfekcija.

Do sada je evakuisano više od 90 putnika, dok se za danas planira odlazak dodatnih 24 osobe sa broda. Putnici koji su španski državljani nalaze se pod medicinskim nadzorom i u karantinu u vojnoj bolnici na Tenerifima, bez prijavljenih simptoma.

Letovi sa aerodroma Tenerife Jug organizovani su za više zemalja, uključujući Holandiju i Australiju, a nakon završetka evakuacije na brodu će ostati manji broj članova posade koji će nastaviti plovidbu ka Evropi.

Zdravstvene vlasti u više evropskih zemalja potvrdile su da su putnici koji su bili u kontaktu sa zaraženima stavljeni pod nadzor i izolaciju, dok se njihovo stanje redovno prati.

Posebnu pažnju izazvalo je pogoršanje zdravstvenog stanja francuske državljanke koja je tokom evakuacije testirana pozitivno na hantavirus. Francuske zdravstvene vlasti potvrdile su da se njeno stanje naglo pogoršalo tokom noći.

Hantavirus je bolest koja se najčešće prenosi kontaktom sa zaraženim glodarima, dok su u retkim slučajevima zabeleženi i prenos sa čoveka na čoveka. Simptomi se mogu javiti u periodu od jedne do osam nedelja nakon izlaganja virusu, a smrtnost u težim oblicima može biti visoka.

Prema podacima zdravstvenih institucija, nekoliko evropskih državljana koji su bili na kruzeru nalazi se pod nadzorom u različitim zemljama, uključujući Grčku i Poljsku, gde su pojedini putnici preventivno izolovani uprkos odsustvu simptoma.

Do sada su tri osobe preminule, dok je više putnika koji su ranije napustili brod potvrđeno kao pozitivno na infekciju.

Zdravstvene službe nastavljaju epidemiološki nadzor i praćenje kontakata u svim državama uključenim u evakuaciju i repatrijaciju putnika.

M. T.