Drugi susret finala plej-ofa Arkus lige između Vojvodine i Partizana ostaće upamćen kao jedan od najtamnijih trenutaka u modernoj istoriji našeg rukometa, rešen administrativnim putem u korist beogradskog kluba nakon prekida izazvanog navijačkim incidentima. Shodno takmičarskim propozicijama i izveštaju delegata, meč je registrovan službenim rezultatom 0:10, čime je Partizan obezbedio šampionsku titulu. Međutim, neposredno nakon donošenja te odluke, Upravni odbor RK Vojvodina uputio je zvanični memorandum i saopštenje za javnost u kojem se oštro osuđuju propusti u bezbednosnom protokolu i radu nadležnih organa na Slanoj bari.

U tekstu saopštenja, koje je Rukometni klub Vojvodina dostavio medijima, precizno se navode elementi narušavanja javnog reda i mira unutar sportske dvorane. Pored konstatacije da su pristalice gostujućeg tima dva puta izazvale prekid utakmice, taksativno se navode povrede desnog krila Novosađana Frana Milete i arbitra Markovića, uzrokovane eksplozijom pirotehničkog sredstva – topovskog udara. Takođe, uništen je i deo infrastrukture dvorane, tačnije zaštitna mreža iza gola, čime su se stekli uslovi za direktan uticaj spoljnih faktora na sam teren i učesnike igre.

Sa pravnog aspekta, Vojvodina u svom obraćanju apostrofira delovanje policijskih snaga i delegata susreta. Novosađani navode da ni nakon jednosatnog većanja i prekida, bezbednosne strukture nisu pristupile evakuaciji problematičnog sektora tribina, što je standardna procedura u kriznim situacijama ovog tipa. Odluku kluba da ne izvede ekipu na nastavak meča nakon 15-minutnog ultimatuma službenih lica, RK Vojvodina pravno definiše kao legitimnu odbranu integriteta i zdravlja sportista, s obzirom na odsustvo pisanih garancija o bezbednosti. Predstojeći period neminovno će doneti zasedanje Disciplinske komisije Saveza, koja će morati da analizira ove ozbiljne navode i donese adekvatne kaznene mere.

Izvor: Postinfo

M.M.