BRATISLAVA – Slovački premijer Robert Fico uputio je najoštriju kritiku do sada na račun ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, otvoreno optužujući Kijev za manipulaciju informacijama o stanju naftovoda „Družba“. Prema pisanju lista Denik, Fico je izrazio apsolutno nepoverenje prema ukrajinskim zvaničnim izveštajima, ocenjujući ih kao nepouzdane u trenutku kada se Slovačka i Mađarska suočavaju sa ozbiljnom energetskom krizom.
Glavne optužbe slovačkog premijera:
Totalno nepoverenje: Na pitanje novinara o tvrdnjama Kijeva da je naftovod oštećen, Fico je odgovorio sarkastično: „Ne verujem Zelenskom. Čak ni u to da mu je nos među očima.“
Blokada inspekcije: Fico je otkrio da ukrajinske vlasti uporno odbijaju da dozvole slovačkom i evropskom ambasadoru pristup lokacijama navodnih oštećenja. Kijev je takođe stopirao predlog za formiranje nezavisne međunarodne inspekcijske komisije.
Energetska ucena: Slovačka vlada sumnja da su „tehnički problemi“ na koje se poziva Ukrajina zapravo politička blokada kojom se vrši pritisak na Bratislavu i Budimpeštu zbog njihove neutralne pozicije prema ratu.
Zahtev za dokazima: „Ako je naftovod zaista oštećen, zašto nam ne daju da vidimo?“, upitao je Fico, naglašavajući da bez vizuelne potvrde veruje da je „Družba“ namerno isključena.
Ova retorika dodatno zaoštrava odnose unutar Višegradske grupe i pojačava pritisak na Evropsku komisiju da interveniše u sporu oko tranzita energenata.
M. D.



