Ambasadori država članica European Union odobrili su novi paket sankcija protiv 19 iranskih zvaničnika i organizacija zbog ozbiljnih kršenja ljudskih prava. Visoka predstavnica EU za spoljne poslove Kaja Kalas saopštila je da je odluka doneta u trenutku kada se sukob sa Iran dodatno komplikuje nakon eskalacije nasilja na Bliskom istoku.
Sankcije protiv iranskih zvaničnika i organizacija
Prema saopštenju evropskih institucija, sankcije su usmerene na 19 pojedinaca i entiteta za koje se tvrdi da su odgovorni za teška kršenja ljudskih prava u Iranu.
Kaja Kalas je navela da je odluka doneta na sastanku ambasadora država članica EU i da predstavlja odgovor na represiju nad građanima.
Prema njenim rečima, EU ovom merom želi da pošalje jasnu poruku vlastima u Teheranu da budućnost zemlje ne može biti zasnovana na represiji.
Poruka Brisela u jeku regionalnog sukoba
Kako je istakla Kalas, Evropska unija će nastaviti da štiti svoje interese i da preduzima mere protiv onih koji su odgovorni za kršenja ljudskih prava i destabilizaciju regiona.
Odluka dolazi u trenutku kada se situacija na Bliskom istoku dodatno pogoršava zbog sukoba između Irana i njegovih protivnika.
Eskalacija nakon napada na Iran
Sjedinjene Američke Države i Israel pokrenule su vojne napade na Iran 28. februara, nakon što pregovori o iranskom nuklearnom programu nisu doveli do dogovora.
Teheran je potom uzvratio raketnim napadima na američke baze na Bliskom istoku, dok su u sukob uključene i grupe koje podržava Iran, uključujući Hezbollah u Lebanon i oružane formacije Islamskog otpora u Irak.
M. T.



