BEOGRAD – U dramatičnom nastavku obraćanja na Informer TV, predsednik Aleksandar Vučić poručio je da Srbija izvlači direktne pouke iz jutrošnjeg vazdušnog rata na Bliskom istoku. On je najavio da će u naredna dva do tri meseca javnost biti obaveštena o nabavci najmodernijih i najmoćnijih PVO sistema koje Srbija ikada imala. Cilj je, prema njegovim rečima, da “majke ne brinu” i da nijedno dete u Srbiji ne završi u ratu, jer će zemlja imati odbrambeni potencijal koji će odvratiti svakog potencijalnog agresora.

Analiza: Šta Srbija to “nije ni sanjala”?

S-400 ili HQ-22 (unapređen): O S-400 se priča decenijama kao o “vlažnom snu” srpske odbrane. Ako je Vučić uspeo da dogovori isporuku uprkos sankcijama, to menja sve.

Kineska “nevidljiva” tehnologija: Možda se radi o sistemu HQ-9, koji je kineski ekvivalent najboljim svetskim sistemima, sposoban da obara balističke rakete.

Zapadni obrt: S obzirom na nabavku francuskih Rafala, ne bi bilo čudo da je u igri moćni evropski SAMP/T ili čak američki Patriot, mada je to malo verovatno zbog odnosa sa Istokom.

Poruka “silnih”: Vučić priznaje da se poruke velikih sila (“silnih”) moraju razumeti, ali da je jedini garant nezavisnosti sopstvena moćna odbrana.

M. D.