Vučić: Uradio sam sve da sačuvamo mir i stabilnost

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da se protiv Srbije već duže vreme vodi ozbiljan hibridni rat i istakao da je do sada bilo više od 25.000 neprijavljenih skupova, dodajući da je kao predsednik učinio sve da sačuva mir i stabilnost zemlje.

„Kao predsednik Srbije uradio sam sve da sačuvamo mir i stabilnost. Sankcije NIS-u, ali i svi pritisci kojima smo izloženi sa različitih strana sveta deo su hibridnog uticaja koji ugrožava Srbiju. Razlog je jasan – nezavisna i suverena politika koju vodimo, a koju ne voli niko osim građana Srbije“, rekao je Vučić za RTS.

Na konstataciju voditelja da su političke podele u zemlji opasno radikalizovane i da je situacija složena posle jučerašnjeg incidenta ispred Narodne skupštine, Vučić je rekao da Srbija već godinu dana trpi „jezivo nasilje“ i da su održane desetine hiljada nelegalnih skupova.

„Organizovano je preko 25.000 kriminalnih, nelegalnih, neprijavljenih okupljanja, koje smo ipak obezbeđivali radi bezbednosti ljudi. Država je potrošila desetine miliona evra da zaštiti te učesnike, i to na moju inicijativu“, rekao je Vučić.

Govoreći o hibridnom ratu, istakao je da ima uvid u obaveštajne i finansijske podatke i da zna zbog čega se sve događa.

Komentarišući pucnjavu ispred Skupštine, rekao je da je „potpuno jasno ko je počinilac“ i da se radi o „ubici u pokušaju ili teroristi“.

„Čovek je došao sa strane, rekao da nikoga ne poznaje i pucao. Jasno se vidi da nije reč o nesreći, već o svesnom činu. Ali, čim nije neko iz vlasti, pokušava se relativizacija i izmišljaju opravdanja“, naveo je predsednik.

Vučić je podsetio da je odmah posle incidenta apelovao na građane da se smire.
„Sinoć sam izašao pred Narodnu skupštinu, obratio se ljudima i rekao im: molim vas, spustite tenzije. Mi moramo da živimo zajedno. Ne smemo da uzvraćamo mržnjom, jer se protiv Srbije vodi ozbiljan hibridni rat“, rekao je.

Dodao je da su prostorije SNS-a napadnute više od 800 puta i da bi, da je situacija bila obrnuta, došlo do „teškog krvoprolića“.

„Samo zahvaljujući prisebnosti i strpljenju državnih organa uspeli smo da sačuvamo mir“, rekao je Vučić, citirajući Ajnštajna: „Slabi ljudi uzvraćaju istom merom, jaki opraštaju, a najinteligentniji ignorišu.“

Govoreći o izveštavanju medija, optužio je pojedine novinare za „relativizaciju i laži“, navodeći primer dopisnika RTS-a iz Pančeva. „Nazvati to mesto ‘svinjcem’ je sramota. Čovek koji je pogođen metkom pomagao je drugima, a pogođen je samo zato što je rekao ‘treba li vam nešto’“, rekao je Vučić za RTS.

Istakao je da je ponosan što vodi „domaćinsku, pristojnu Srbiju“ i da ne odustaje od politike mira.

Na pitanje o mogućim problemima u snabdevanju energentima, rekao je da građani ne treba da brinu i da će država preduzeti sve mere ako dođe do ozbiljnijih problema sa naftom.

„Prvi dan kada budemo imali ozbiljne probleme, uzećemo stvari u svoje ruke i zaštiti Srbiju. Neće biti nestašica, ljudi neće imati ‘kantice’. Struje ima dovoljno, ali moramo ulagati u budućnost“, rekao je predsednik.

Govoreći o situaciji sa NIS-om, Vučić je naveo da veruje da će se Srbija dogovoriti sa ruskim partnerima posle uvođenja sankcija i da će učiniti sve da se ne ugrozi ruska imovina.

„Ruski partneri su mi rekli da razumeju situaciju i da će učiniti sve što mogu da pomognu Srbiji“, dodao je Vučić.

Takođe je najavio da Srbija mora da radi na diverzifikaciji snabdevanja naftom i gasom, izgradnji novih interkonektora i jačanju energetske bezbednosti.