PEŠTA – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se obratio nakon sastanka sa mađarskim premijerom Orbanom u Budimpešti, povodom zabrane tranzita ruskog gasa kroz EU.

“Ozbiljan i važan razgovor. Situacija se u svakom smislu usložnjava. Po pitanju naše ekonomije, razgovarali smo i o snabdevanju gasa u budućnosti, delovanju naftne kompanije MOL i kako da obezbedimo lakši pristup lukama kako bismo obezbedili dovoljan pristup svim naftnim derivatima”, rekao je Vučić.

“Razgovarali smo i o našim bilateralnim odnosima, od bankarstva i saradnje, naši odnosi su na izuzetnom nivou. Mi smo veoma lojalni prijatelji jedni drugima. Danas je energteski savet doneo odluke koje nisu sjajne. A ljudi kažu “Pa dobro imamo još godinu i nekoliko meseci” – pa šta mi da uradimo za tih godinu dana”, rekao je Vučić.

“Kako da izgradimo naš gasni interkonetor, da pravite reversible fazu prema Mađarskoj, interkonektor prema Bugarskoj, a kada sve to uradimo postavlja se pitanje kako ćemo da platimo 30-40 posto veću cenu”, rekao je Vučić.

“Ovo je sve pitanje struje. Mi bez vrhunskog rada prošle godine Teto Pančevo, kao ruske elektrane, mi ne bismo imali dovoljno energije na našu zemlju. To nam utiče na ekonomiju. Kako mi da objasnimo investitorima da mi za dve i po godine ne znamo koliko ćemo gasa da imamo, ko će da dođe u takvu zemlju”, rekao je Vučić.

“Probleme ćemo rešavati, neće biti lako ali ne treba ljudi da paniče. Mi nismo imali ni gasovod, bili smo kao Crna Gora, pa sada trošimo skoro 3 milijarde kubnih metara gasa”, rekao je Vučić.

Na pitanje koliko MOL može da nadomesti nedostatak nafte preko Janafa, predsednik je rekao da je mnogo više toga u igri.

“Mol nam pomaže umnogome, on će da uveze više derivata, a ne sirovu naftu jer ne znate do kada će rafinerija da radi. Ovo nam je bilateralno dobra situacija, ali nama rafinerija mora da radi u budućnosti. Mi ne smemo da plaćamo višu cenu”, rekao je Vučić.

B92 Biz