BEOGRAD – Srednja stručna vojna škola “1300 kaplara” danas je svečano obeležila svoj dan, a ministar odbrane Bratislav Gašić istakao je tom prilikom da se Srbija, kao retko koja zemlja u okruženju, može pohvaliti dugom i bogatom tradicijom srednjeg vojnog obrazovanja i da je potreba za obrazovanjem podoficira prepoznata još u drugoj polovini 19. veka.
Gašić je na svečanosti u internatu Vojne gimnazije rekao da podoficiri imaju nezamenljivu ulogu u funkcionisanju svake jedinice Vojske Srbije, jer su spona između oficira i vojnika kojima direktno komanduju, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
On je rekao da se u Srednjoj stručnoj vojnoj školi “1300 kaplara”, koja funkcioniše pod okriljem Vojne akademije, posebna pažnja posvećuje sticanju opšteg obrazovanja, odgovarajućih opštevojnih i vojnostručnih znanja i veština i razvijaju psihofizičke sposobnosti i moralne vrednosti neophodne za profesionalno obavljanje vojne službe u statusu profesionalnog podoficira.
“Oni čuvaju tradiciju i osvetljavaju vojnički put novim generacijama razvijajući u njima hrabrost, požrtvovanje i odanost otadžbini. Znajući da istinska snaga vojske leži u čoveku, ova ustanova posvećeno obrazuje mlade ljude koji će, sem znanja i veština, u njoj steći disciplinu, odvažnost i nepokolebljivu veru u uzvišenost svog životnog poziva. Poštovani pripadnici Srednje stručne vojne škole, neka vas današnji dan podseti da ste nastavljači bogate tradicije vaših prethodnika, ali ujedno i kreatori budućnosti sistema odbrane naše zemlje”, rekao je Gašić i čestitao dan školi.
On je podsetio da su prvo ustanovljeni posebni kursevi za njihovo školovanje i obuku, a da su potom osnovane i stalne podoficirske škole.
“Tog 18. oktobra 1889. godine, u Službenom vojnom listu broj 38, objavljen je Ukaz kralja Aleksandra Prvog Obrenovića, gde je doneta odluka o postavljenju prvog upravnika Pešadijske podoficirske škole, pešadijskog majora Jovana Kovačevića, dotadašnjeg komandanta 5. gardijskog bataljona. Postavljenjem prvog upravnika, administrativnog osoblja i prvih nastavnika Pešadijske podoficirske škole označilo je početak rada prve školske institucije za formalno obrazovanje podoficira u tadašnjoj Kraljevini Srbiji”, istakao je Gašić i dodao da je ova škola iznedrila generacije vrsnih podoficira koji su imali ključnu ulogu u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu.
Tanjug



