BEOGRAD – Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić otvorio je danas 92. Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu na kome je predstavljeno više od 1.000 izlagača i istakao da je taj sajam dokaz snage srpskog agrara, ali i mesto susreta tradicije i inovacija.
“Najpre želim svima da prenesem srdačne pozdrave u ime Vlade Republike Srbije. Već devet decenija ovde se susreću tradicija i inovacije, država i poljoprivredni proizvođač, rekao je ministar Glamočić.

Prema njegovim rečima, Srbija je donela set mera kojima se pomažu poljoprivrednici, samo za nabavku traktora je izdvojeno 500 miliona dinara.

“Digitalizacija, organska proizvodnja, žene u poljoprivredi… To nisu samo planovi, to ćemo sprovesti u delo. Poljoprivrednik danas u Srbiji u svojoj državi ima prijatelja, kazao je ministar.

Naglasio je da je sajam najbolji dokaz snage srpskog agrara.

“Samo u prošloj godini, Srbija je imala agrarni izvoz od 5,14 milijardi evra, što je rast od 9,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Suficit u trgovini hranom iznosio je 1,2 milijarde evra, rekao je Glamočić i dodao da je pozitivan trend nastavljen i u 2025. godini.

Na otvaranju Sajma, obratila se i predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, koja je rekla da pokrajina veruje u dalji razvoj poljoprivrede na njenoj teritoriji, što se vidi i kroz ulaganja.

“Za nešto više od devet decenija, poljoprivredni sajam postao je ne samo jedno od najvažnijih društvenih dešavanja u Novom Sadu već simbol srpske poljoprivrede. Ove godine imamo i veliki broj predstavnika iz Evropske unije, rekla je Gojkovićeva.

Istakla je i da o kvalitetu sajma najbolje govori to što ima više od 1.000 izlagača.

“Kroz razmenu iskustava i znanja u poljoprivrednoj proizvodnji, veliku korist će steći svi domaći proizvođači. Pokrajinskoj vladi je jedan od glavnih ciljeva da uporedo sa napretkom ekonomije rastu i domaći poljoprivredni proizvođači, kazala je Gojkovićeva.

Predsednica Pokrajinske vlade naglasila je da je od 2016. godine uloženo 100 milijardi dinara u razvoj agrara, a više od 12 milijardi planirano je u 2025. godini.

“Za nas kao domaćine važno je da imamo raznovrsnu ponudu domaćeg agrara. Ovaj sajam potvrda je da uprkos munjevitom razvoju veštačke inteligencije i tehnologije, mi i dalje svi zajedno smatramo da je lični kontakt nezamenljiv način komunikacije, naglasila je Gojkovićeva.

Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin istakao je da se nada zaključivanju brojnih ugovora u toku Poljoprivredmog sajma, te poželeo lep provod svim učesnicima.

“Bez ikakve zadrške možemo reći da je ovo jedna od najznačajnijih manifestacija u Novom Sadu. Ponosni smo što smo skoro ceo vek domaćini ovakve manifestacije i drago nam je što je Italija ove godine partner, rekao je Mićin.

Mićin je dodao i da je Novi Sad uvek bio centar razvoja, kako poljoprivrede, tako i IT sektora.

Tanjug, RTV