BEOGRAD – Godišnji troškovi koje Srbija ima zbog odlazaka mladih i obrazovanih ljudi u inostranstvo je 1,2 milijarde evra i jednaki su vrednosti izvoza srpskog IT sektora, rečeno je danas na panelu Srpske asocijacije menadžera (SAM) čija je tema bila “Kako zadržati mlade ljude u Srbiji”.  Na susretu Foruma menadžera izneti su i podaci OECD-a da je Srbiju od 2000. godine napustilo više od 650.000, uglavnom mladih ljudi, a prema prošlogodišnjem istraživanju Ministarstva prosvete, svaki četvrti student želi da školovanje nastavi u inostranstvu, a dve trećine želi da nastavi tamo da živi.

Dragan Lončar, profesor i prodekan za saradnju sa privredom Ekonomskog fakulteta u Beogradu, izneo je procenu da bi u narednim godinama Srbiju moglo da napusti i do 25 odsto školovane i mlađe populacije. 

“Ono što naša pamet izvozi u IT sektoru kompenzuje se troškovima odlaska naših ljudi u inostranstvo”, rekao je Lončar i dodao da teško možemo da zaustavimo “odliv mozgova”, ali možemo da ostanemo u komunikaciji i da se oni u jednom trenutku vrate.

“To bi bio višestruki dobitak za našu državu, ne samo u smislu doznaka koje godišnje iznose tri milijarde evra, već u smislu transfera znanja i tehnologija”, kazao je on i naveo da u našem bankarskom sektoru već svaki peti zaposleni ima stranu diplomu.

Lončar poručuje da treba raditi da se mladi motivišu da ostanu, ali ako odu treba raditi na tome da se u jednom trenutku vrate u Srbiju.

Tanjug