Dragan Lončar, profesor i prodekan za saradnju sa privredom Ekonomskog fakulteta u Beogradu, izneo je procenu da bi u narednim godinama Srbiju moglo da napusti i do 25 odsto školovane i mlađe populacije.
“Ono što naša pamet izvozi u IT sektoru kompenzuje se troškovima odlaska naših ljudi u inostranstvo”, rekao je Lončar i dodao da teško možemo da zaustavimo “odliv mozgova”, ali možemo da ostanemo u komunikaciji i da se oni u jednom trenutku vrate.
“To bi bio višestruki dobitak za našu državu, ne samo u smislu doznaka koje godišnje iznose tri milijarde evra, već u smislu transfera znanja i tehnologija”, kazao je on i naveo da u našem bankarskom sektoru već svaki peti zaposleni ima stranu diplomu.
Lončar poručuje da treba raditi da se mladi motivišu da ostanu, ali ako odu treba raditi na tome da se u jednom trenutku vrate u Srbiju.
Tanjug



